Tipy pro zdravé hubnutí a udržení váhy.

Pracujete na směny a chcete zhubnout??

Přečtěte si, jak se chovat...

Z hlediska diet, hubnutí a zdravého životního stylu patří lidé, kteří pracují na směny, k těm nejproblematičtějším. Jejich denní režim je totiž zcela odlišný od běžného rytmu, a tudíž dodržování pravidelného jídelníčku - tedy pět jídel po zhruba třech hodinách - u nich není vždy možné. Jejich největším problémem bývá co jíst a kdy to jíst.
Lidé tvrdí, že když pracují na směny, tak nemůžou zhubnout. Je to tak?
Mnoho lidí má v tomto pravdu. Rozházený denní režim spojený s nedostatkem spánku je rizikovým faktorem vzniku nadváhy či obezity a řady metabolických onemocnění. To je klinickými studiemi potvrzeno. Lidé, kteří pracují na směny, budou vždy vysoce rizikovými, zvláště v situacích, kdy se jedná o směny nepravidelné. Jinými slovy, kdy jednou je ranní, jednou odpolední a jednou noční, kdy spánek je pokaždé jinak a denní režim je pokaždé jiný. Nicméně za dodržení určitých pravidel se i tomuto riziku dá z větší části vyhnout.
Věcí číslo jedna je zajistit si dostatek spánku za jakékoli situace. Organismus musí odpočívat. Takže to rozhodně není v tom, že v šest ráno přijdu z noční a v deset dopoledne už jsem znovu aktivní. Je nutné navodit odpovídající délku spánku a připravit se na to. Před spaním několik hodin nehladovět, po příchodu z práce ulehnout do zatemnělé místnosti, do které nemůže proniknout denní světlo.
V případě, že to technicky není možné zajistit, mohu použít klapky na oči a špunty do uší a zajistit si alespoň 6 hodin kvalitního nepřerušovaného spánku. Dále je nutné mít na paměti to, že i když pracuji v noci, tak i v této situaci je nutné zajistit dostatečný přísun energie a živin, i přesto, že řada tezí říká, že v noci se jíst nesmí. Samozřejmě, že vepřo knedlo zelo ve dvě ráno není tím správným jídlem, nicméně určitá forma občerstvení nebo lehčích jídel konzumovaných ve správných intervalech musí být jako za dne. Jídlo v nočních hodinách zajišťuje to, že se naše výkonnost drží na konstantní úrovni bez výrazných propadů a následné únavy druhý den.
Jak by měl vypadat takový denní režim člověka, který na směny pracuje?
Dejme si příklad noční směny. Před odchodem na pracoviště si dám svoji standardní večeři, která mě nesmí zatěžovat, stejně tak, jako když jdu spát. Zvolím jídlo lehčí především z hlediska tuků, neboť čím je jídlo tučnější, tím déle se stráví a tím unavenější jsem. Zvolím proto standardní večeři, kde si mohu dovolit přílohu stejně velkou jako u oběda, jenom si ohlídám to, aby jídlo nebylo příliš tučné. Takže bez problému grilovaná méně tučná ryba, vařený brambor, zeleninový salát s troškou oleje. Po třech hodinách, kdy jsem zhruba kolem desáté hodiny večer, si dám menší svačinu, např. jogurt s müsli či celozrnnými sušenkami. Po dalších třech hodinách, někdy kolem půlnoci, si mohu dát malou obloženou bagetu s kouskem sýra a kouskem šunky. Mezi třetí a čtvrtou hodinou ranní je potřeba si dát další lehčí jídlo, které bude mít více sacharidů - ovoce, müsli atd. Po příchodu domů je vhodná ještě snídaně, která by zase měla být lehčí, méně tučná a její složení bych nechal na obvyklých zvyklostech daného člověka - pečivo, šunka, sýr nebo jogurt s müsli. Jdu spát, po šesti až osmi hodinách se budím a s jídlem pokračuji tam, kde jsem se probudil. Takže pokud se vzbudíte asi ve dvě hodiny odpoledne, tak si dáte pozdní oběd. V pět si dáte svačinu a mezi sedmou a osmou věčeři.
Jaký bude pitný režim?
Velmi důležité je v noci pít a zachovat standardní pitný režim. Jedna dvě kávy za noc taky nejsou problém, nicméně z důvodu kvality spánku je potřeba poslední nápoj s kofeinem dopít nejpozději 4-5 hodin předtím, než plánuji ulehnout do postele.


Poznejte signály vašeho těla.

Dobrý den,
víte co nám dokáže tělo sdělit?
Pokud je všechno v pořádku, tak "tělo mlčí" a žádné signály nevysílá. My jsme čilí, plni energie a elánu, rádi se hýbeme, jsme optimističtí a jen tak nás něco nerozhází. Máme zdravou barvy pokožky a co je neklamným znamením je, že nám "svítí" oči.
POCIT ÚNAVY
Jsme unavení, nic se nám nechce, odkládáme povinnosti ze dne na den. Každý to dobře známe. A jak to řešíme? Jdeme si lehnout, dáme si kávu,cigaretu nebo skleničku něčeho ostřejšího. Důvodem je nedostatek vitamínů, minerálů a vůbec nedostatečná výživa. Hledejte příčinu únavy a neřešte ji kávou, alkoholem či jinými stimulačními prostředky.


BOLESTI RŮZNÉHO DRUHU
Bolest je ochranný signál těla (podvědomí), že není něco v pořádku, že něco nefunguje tak, jak by mělo, a že je třeba něco podniknout. Bolest vás přinutí "šetřit si bolavou část těla". Vezmeme si většinou léky na tlumení bolesti, nikoliv na odstranění příčiny. Když pak bolest pomine, jsme spokojeni, aniž bychom vyřešili příčinu bolesti. Pokud nebudeme hledat příčinu, ale budeme ji pouze utlumovat léky, může se stav stále zhoršovat, až propukne v otevřenou nemoc.


STOLICE
Kvalita stolice významně vypovídá o stavu našeho zdraví. Stolice zdravého a dobře vyživovaného člověka je téměř bez zápachu, lehce vytlačitelná, dobře formovatelná a ponoří se do vody. Pokud je nepravidelná, tvrdá, silně zapáchající, nedá se spláchnout, tak náš trávicí systém má problém. Poměrně častým signálem je zácpa. Je to funkční porucha způsobená nesprávným způsobem života a výživy. Je projevem nedostatku vlákniny, nedostatku pohybu, nedostatku tekutiny a vlivem stresu a napětí. Velké množství plynů ve střevním systému signalizuje přemnožení bakterií a plísní ve střevech. Dnes se nenajde člověk, který by nevěděl, že kvalita zdraví je podmíněna dobrou činností trávicího systému. Tam se zpracovává všechno, co sníme = za život cca 60 tun potravy a asi 250kg chemikálií. To vše se musí v těle zpracovat, vytřídit, rozštěpit, vstřebat a vyloučit. Proto je vylučování tak důležité.


MOČ
Pitný režim neodmyslitelně patří do správné výživy, takže i podle moči poznáme, jak na tom jsme. Správně vyživované tělo s dobrým pitným režimem vylučuje bezbarvou (maximálně světle žlutou) moč bez zápachu.


POCENÍ
Pocení, zvláště noční, je důkazem zhoršené činnosti ledvin a jater. Když se ráno vzbudíte propocení, je to důkaz, že naše ledviny pracují na "doraz". Tělo si takto pomáhá při vylučování odpadních látek pokožkou. O nedostatečné činnosti ledvin někdy svědčí i nadměrné vypadávání vlasů, lámání nehtů, popraskaná kůže na patách, tvorba vyrážek, ekzémů, akné a bolesti v křížové oblasti.


TVÁŘ A KŮŽE
To jak vypadá naše tvář a kůže také hovoří o tom, jak pracuje vnitřek našeho těla. Používání gelů, krémů, kosmetických čistících mlék a jiných kosmetických přípravků na pleť může situaci na nějaký čas zlepšit, ale pokud neodstraníme příčinu, vše se opět vrací. Jestliže máme problémy s pletí, potřebujeme vyčistit svoje tělo a změnit stravovací návyky tak, aby v naší stravě byly všechny potřebné látky.
HLENY
Časté hleny v nose, záněty dýchacích dutin a cest, dlouhotrvající kašel, zánětlivá onemocnění svědčí o hromadění odpadních látek v různých částech těla.
CHUTĚ
Chutě, které máte v průběhu dne jsou důkazem toho, že naše tělo nedostalo to, co potřebuje a vůbec to není závislé na tom, kolik jsme toho snědli. Tělo si prostě žádá svoji výživu. Pokud pochopíte signály našeho těla a budete si jich více všímat, máte šanci reagovat včas. Tělo nám oznamuje, že je třeba něco udělat a tím zabránit rozvoji nemoci v plné síle. Jediná prevence je správná strava a pohyb.

Jak vyzrát na přejídání způsobené vlčím hladem.

Vlčí hlad totiž vzniká nejčastěji ze špatného denního režimu, kdy celý den nejíme nebo jíme nevhodné potraviny. Spouštěčem ale může být také stres, deprese nebo neustálé pokusy o držení diety.

"Drastické metody, při kterých prakticky nejíte, jsou v těchto případech nejškodlivější. Když má tělo hlad, bojí se o zásoby a schovává si energii do tuků, a jakmile dostane možnost se opět zasytit, přestává mít záchrannou brzdu.

Uspokojit pak takový hlad dá pořádně zabrat. Obvykle k tomu nestačí jedno kvalitní jídlo, člověk jednoduše musí sníst vše, co v daný okamžik nalezne. Proto je lepší takovým stavům předcházet.

"Nejlépe tedy učiníme, když se zaměříme na pravidelnou stravu s dostatkem kvalitního, méně kalorického jídla. Pokud nás i přesto dostihne hlad, pak pomůžou potraviny, jež umějí tělu dodat tolik potřebnou energii, např. plátek sýra, mandle či čaj.

První pomoc při vlčím hladu

1. Zastavte se - Pokud jste ve stresu, například po návratu z práce, kdy vás čeká ještě jedna "směna" v rámci domácnosti, sníte mnohem více jídla a kalorií, aniž byste to postřehli. Proto zůstaňte chvíli v klidu, zrelaxujte a až poté se opět vrhněte do práce.

2. Jídlo si naservírujte na talíř - Jestliže máte ve zvyku jídlo jen tak uzobávat nebo jíst z lednice či přímo z hrnce, absolutně ztrácíte kontrolu a přehled nad tím, kolik jste toho vlastně doopravdy zkonzumovali. Jakmile si jídlo naservírujete, okamžitě ho i zcela jinak vnímáte.

3. Napijte se - zkuste si uvařit svůj oblíbený čaj. Právě jeho chuť totiž dokáže zahnat náhlý hlad.

4. Vyvarujte se potravin obsahujících koncentrované cukry nebo tuky. Do této skupiny potravin patří pečivo, uzeniny, tučné sýry, sušenky, čokolády, slané krekry, ale také rýžové chleby... Mnohem vhodnější variantou je připravit si plnohodnotné jídlo - svačinu, oběd nebo večeři.

Vhodné potraviny:

  • čerstvá zelenina,

  • kousek ovoce (ale ne večer),

  • pár vlašských ořechů nebo mandlí (5-7 kusů),

  • hrst nasucho opražených slunečnicových/dýňových semínek,

  • půl hrnečku bílého kefíru či zákysu,

  • plátek 20% sýru.

5. Rychlá pomoc

"Pokud jste mimo domov a zastihne vás hlad, je dobré mít neustále při ruce nějakou záchranu. Např. pytlíček mrazem sušeného ovoce, tyčinky z jablečné dřeně či neslazenou müsli tyčinku bez polevy. Pro větší hlad je vhodná kvalitní proteinová tyčinka, která může plnohodnotně vynahradit třeba i oběd.

Zdravé potraviny, které nastartují metabolismus a podporují hubnutí

Každá žena touží po rychlém a úspěšném hubnutí. Jenže ne všem se daří shazovat kila ideálně a přesně podle představ. Někdy je cesta k vysněné metě daleko náročnější a delší, než je naše očekávání. Pomozte tělu dosáhnout dříve vytyčených cílů. A to úplně jednoduše a hlavně zdravě.

Grep stimuluje metabolismus.

Dobrou zprávou je, že existují potraviny, které jsou chutné a zdravé a ještě ke všemu mohou pomoci se o trošičku dříve posunout k vaší vysněné postavě. Zkuste některé z nich přidat do svého jídelníčku, ale nezapomínejte také pravidelně cvičit. Kombinací těchto dvou faktorů snáze docílíte vysněné postavy, skvělé kondice a pevného zdraví.

Grep

Zrychluje metabolismus, a tak díky němu spálíte více kalorií. Také navozuje pocit sytosti, přestože jej tolik nesníte. Je bohatý na vlákninu a stabilizuje hladinu cukru v krvi. Proto jej přidejte do vašich zdravých ovocných salátů, nebo si s pomocí jiného ovoce či zeleniny udělejte vynikající grapefruitový džus.

Stévie

Díky této bylince, která je 300krát sladší než cukr, ale přitom takřka bez kalorií, si můžete třeba za odměnu po cvičení dopřát i něco sladkého. Prodává se ve formě živé rostliny, sušených nebo drcených listů, tablet či prášku. Dokonce si jí můžete i sami vypěstovat. Stévie například promění bílý jogurt ve sladký dezert a přidávat ji můžete i místo cukru třeba do kávy či čaje.

Celer

Tajemství celeru je velmi jednoduché. Neobsahuje téměř žádné kalorie, zato je v něm hodně vody, což z něj dělá ideální součást vyvážené zdravé stravy. Ideálně jej kombinujte s další zeleninou.

Zelený čaj

Horký nápoj pocházející z Asie je dokonalý metabolický motor. Je ale také bohatý na antioxidanty, přirozeně hydratuje organismus a některé průzkumy udávají, že příznivě působí i na lidskou psychiku. Ideálně vypijte jeden šálek zeleného čaje před jídlem. Zasytí vás a polyfenoly v něm obsažené podpoří produkci noradrenalinu, a tedy dojde k rychlejšímu spalování tuků, i když právě nesportujete. V kvalitním zeleném čaji, který se zpracovává šetrně, se uchovají i vitamíny a minerály. V horkém létě vás vychlazený skvěle osvěží i díky své lehce nahořklé chuti.

Káva

"Kofein ve správném množství má povzbuzující účinky." Velmi krátce upraví krevní tlak a nastartuje metabolismus. Povzbuzený člověk je ochotnější pálit kalorie ať už fyzickou, či duševní aktivitou, více se hýbe a lépe mu to myslí. Kofein nalezneme v řadě komerčních spalovačů tuků. Obvykle se jedná o syntetický kofein. Káva ale obsahuje přírodní kofein a podle druhu Robusta či Arabika může obsahovat více či méně kofeinu (případ Arabiky). Podle toho volte druh kávy.

"Dva šálky dobré kávy za den mají příznivý účinek na metabolismus a pálení tuků. Větší množství blížící se pěti šálkům má účinek opačný a vede k větší resistenci na kofein, inzulinové resistenci a zvýšené pravděpodobnosti vzniku diabetu II. typu. Mezi kávy ovšem nepočítejme Nescafé nebo Jacobs 2v1 či 3v1. Obsahují spoustu dalších plnidel a ze samotné kávy neobsahují skoro nic. Kvalitní kávu dělá jednak surovina, jednak způsob přípravy. Uznávaným je espresso, turek, frenchpress," dodává Degl.

Jablečný ocet

Tento druh octa se vyrábí zkvašením čerstvé jablečné šťávy. "Jablečný ocet obsahuje vysoký podíl jablečného pektinu a vitamínů skupiny B (B1, B2, B6). Především zlepšuje metabolismus a čistí organismus od škodlivých látek. Můžete se tak dočkat i rychlejšího spalování tuků. Nejčastěji se užívá rozpuštěný ve sklenici vody (přibližně jedna polévková lžíce), která se vypije před jídlem.

Bylinky

Zapomeňte na všechny chemické přípravky. Opět se spolehněte na přírodní pomocníky, kteří zrychlí spalování, zabrání ukládání tuků a dokáží ještě mnohem víc. Například již zmiňovaná ajurvéda pro usnadnění hubnutí předepisuje himalájskou bylinu garcinii cambogia. Ta snižuje nadměrnou chuť k jídlu a brání v ukládání tuků v těle.

Na nastartování metabolismu a spalování tuků v podkoží vyzkoušejte náš Bylinný čaj ve 3 příchutích a uvidíte tu rychlost s jakou Vám půjdou cm dolu.

Je vaší prioritou zdraví?

Vyhněte se tichým zabijákům, o kterých většina lidí neví...

S tolika protichůdnými informacemi o tom, které jídlo je zdravé a které nikoliv, je velice obtížné dosáhnout zdravého životního stylu. Dobrým začátkem může být vyřazení sedmi velice běžných, ale toxických jídel, nápojů a přísad z vašeho jídelníčku.
Dietní sycené nápoje oslazené umělými chemickými sladidly.
Jedním z nejčastějších mylných názorů většiny lidí je idea, že "dietní" nápoje jsou nějak zdravější ve srovnání s nápoji slazenými cukrem. Aspartam, sacharin a sukralosa patří k nejpopulárnějším umělým sladidlům, které se přidávají do mnohých dietních sycených nápojů, džusů, žvýkaček a dalších jídel.
Nejenom, že mají umělá sladidla špatný vliv na vaše zdraví, ale také přispívají ke vzniku obezity. Aspartam se v lidském těle promění v nechvalně známý metanol a ten následně na kancerogenní formaldehyd. To, že se jedná "jen" o malé dávky těchto jedů, by nemělo být omluvou.
Kukuřičný sirup s vysokým obsahem fruktózy je další tichý zabiják.
Už není žádným tajemstvím, že kukuřičný sirup s vysokým obsahem fruktózy, který se často používá ke slazení cukrovin a oplatků, je toxické sladidlo, kterému by jste se měli vyhnout.
Většina rostlinných olejů, včetně hydrogenovaných a "trans" mastných.
Kvůli válce proti nasyceným tukům jsou miliony lidí mylně přesvědčováni, že nenasycené rostlinné oleje jsou jejich zdravou alternativou. Nejenom, že mnoho rostlinných olejů velice rychle žlukne, což znamená, že se stávají toxickými, ale většina z nich také obsahuje velké množství omega 6 mastných kyselin, které na rozdíl od omega 3 mastných kyselin, mohou být příčinou zdravotních problémů, jako například srdečních onemocnění nebo rakoviny.
Tyto oleje jsou také často ještě hydrogenované, což je proces, který z nich dělá oleje nebezpečné pro srdce. Takže když se jim vyhnete a namísto toho se budete držet zdravých tuků, jakými jsou například bio máslo, kokosový olej, olivový olej nebo konopný olej, vaše zdraví se značně zlepší, čímž se také sníží riziko různých onemocnění.
Bílý chléb, těstoviny a jiná jídla z rafinované mouky.
Jsou levné a můžete si vybrat ze stovek různých variant. Jenomže bílý chléb, těstoviny a další jídla vyrobená z rafinované mouky mají dnes pozici zdraví ničících potravin. Nejenom, že většina produktů z bílé mouky je karcinogenní, jelikož se do nich přidává bromičnan draselný, ale navíc jim také chybí potřebné živiny, o které jsou připraveny při zpracování. Jestliže chcete pro své zdraví udělat maximum, vyhněte se jim.
Glutaman sodný, karagenan a rafinovaná sůl.
Glutaman sodný, často maskován pod klamnými jmény, je všudypřítomná chemikálie, které byste se měli vyhnout, jelikož způsobuje bolesti hlavy, problémy se srdcem, poškození mozku a další problémy. Karagenan je další chemickou přísadou často se nacházející také v "přírodních" a organických potravinách, stejně jako v případě glutamanu uděláte moc dobře, když se jí vyhnete, protože způsobuje gastrointestinální potíže a rakovinu tračníku.
Rafinovaná sůl, která se v dnešní době přidává snad do všeho, neobsahuje minerály, které se běžně nacházejí v mořské soli. Rafinovaná sůl vám tedy v konečném důsledku tyto nezbytné živiny bere. Hypertenze, kardiovaskulární nemoci a mrtvice patří k mnoha zdravotním problémům, které rafinovaná sůl způsobuje. Takže nejlépe uděláte, když upřednostníte nerafinovanou mořskou sůl.


Omega-3 mastné kyseliny

Omega-3 mastné kyseliny (nejdůležitější EPA a DHA) jsou esenciální mastné kyseliny. Jsou nezbytné pro lidské zdraví, ale tělo si je nedokáže vytvořit - musí být přijaty stravou. Jsou obsaženy ve větším množství zejména v tučných rybách, jako je losos, tuňák, halibut, sardinky, makrely a ořeších.

Omega-3 mastné kyseliny mají klíčový význam pro správnou činnost mozku, stejně jako pro správný růst a vývoj. Mohou snižovat riziko kardiovaskulárních chorob. Vědci prokázali, že omega-3 mastné kyseliny mají protizánětlivé účinky a mohou snižovat riziko vzniku chronických chorob, jako jsou artritidy a zhoubné nádory.


V mozku je vysoká koncentrace omega-3 mastných kyselin a zdají se nezbytné pro poznávací funkce jako je paměť a výkonnost mozku, také mají vliv i na chování. Je faktem, že pokud děti během těhotenství nemají od matky dostatečný přísun omega-3 mastných kyselin, mají zvýšené riziko nervových a očních komplikací po narození. Rovněž u hyperaktivních dětí byla zjištěna nižší hladina omega-3 MK v krvi.


Příznaky nedostatku omega-3 mastných kyselin zahrnují únavu, špatnou paměť, suchou kůži, srdeční problémy, změny nálady, deprese.


Naše strava obsahuje nadbytek omega-6 mastných kyselin, z nichž některé provokují vznik zánětů, naopak omega-3 mastné kyseliny mají protizánětlivý účinek. Poměr omega-6/omega-3 mastných kyselin je v naší stravě přibližně 20:1, optimální poměr je asi 2:1. Je tedy jasné, že tento nepoměr se podílí na rozvoji civilizačních chorob v posledních desetiletích, jako jsou nemoci srdce a cév, autoimunní choroby, artritidy, alergie, zhoubné nádory apod. Většina omega-6 MK stimuluje zánětlivé reakce. Při podávání omega-3 MK se hladina zánětlivých markerů jako např. CRP, TNF-alfa v krvi snižuje. (Warner, 2005)


Omega-3 mastné kyseliny mohou být prospěšné při problémech, jakými jsou:
Vysoká hladina cholesterolu a triacylglycerolů
Eskymáci a lidé, kteří jí hodně mořských ryb mají vysoký HDL cholesterol (dobrý) a nízkou hladinu triacylglycerolů (krevní tuk). Několik studií prokázalo, že suplementace rybím olejem snižuje hladinu triacylglycerolů (TAG) a zlepšují poměr HDL/LDL cholesterolu.


Hypertenze - vysoký krevní tlak
Asi 17 studií potvrdilo, že příjem přibližně 3 g rybího oleje denně může snížit krevní tlak u neléčené hypertenze.


Srdeční choroby
Klinické zkušenosti ukazují, že příjem omega-3 mastných kyselin EPA a DHA pomáhá snížit rizikové faktory pro vznik srdečních příhod včetně hladiny cholesterolu a krevního tlaku. Ukázalo se, že rybí olej u lidí, kteří prodělali infarkt myokardu, snižuje riziko úmrtí na další srdeční příhodu, snižuje riziko mozkových příhod a vznik srdečních arytmií. Rovněž zabraňuje rozvoji aterosklerózy a vzniku plaků na cévních stěnách. Osoby, které užívají léky proti srážení krve a prodělaly hemorhagickou mozkovou příhodu by se ale měly před užíváním rybího oleje obsahujícího omega-3 MK poradit s lékařem.


Diabetes mellitus - cukrovka
Lidé trpící diabetem mají často sníženou hladinu triacylglycerolů a HDL cholesterolu. Rybí olej může pomoci snížit hladinu krevního tuku a zvýšit hladinu HDL cholesterolu a tím zlepšit klinický stav lidi trpící diabetem. Jiný typ omega-3 mastných kyselin jako ALA (např. z lněného oleje) nemusí mít stejný účinek jako rybí olej.


Alergie
Pro svůj protizánětlivý účinek jsou omega-3 mastné kyseliny vhodné u všech forem alergií jako je sezonní rýma, astma bronchiale, ekzémy apod.


Revmatoidní artritida (RA)
Většina klinických studií se soustřeďuje na problematiku revmatoidní arthritidy (autoimunní onemocnění postihující klouby). Několik studií ukázalo, že rybí olej redukuje symptomy RA, jako jsou bolesti kloubů a ranní ztuhlost kloubů. Nebylo prokázáno zastavení progrese onemocnění, pouze zmírnění jejich příznaků. Některé studie ukazují pozitivní vliv omega-3 mastných kyselin na artrózu (degenerativní onemocnění kloubů).


Makulární degenerace sítnice
Většina studií ukazuje, že konzumace rybího tuku (omega-3 MK) má preventivní účinek na vznik makulární degenerace sítnice.


Karcinom tlustého střeva
Zdá se, že omega-3 mastné kyseliny snižují riziko vzniku nádoru tlustého střeva. (Eskymáci mají velice nízký výskyt nádorů tlustého střeva). Studie provedené na zvířatech a v laboratorních podmínkách potvrdily, že omega-3 MK zpomalují progresi onemocnění. Pozitivní účinek je znatelný zejména v časných fázích onemocnění.


Karcinom prsu
Ačkoliv výsledky nejsou jednoznačné, ukazuje se, že omega-3 MK mohou mít preventivní účinek na vznik nádorů prsu. Lze předpokládat i pozitivní účinek při komplementární léčbě nádorů prsu. Další informace zde.


Leukémie
Některé leukémie jsou doprovázeny vysokou hladinou prozánětlivých cytokinů jako je TNF-alfa a IL-6. (Aguayo 2000; Fayad 2001)
DHA potlačuje tvorbu těchto nebezpečných prozánětlivých cytokinů (De CR 2000; Purasiri 1997)
Ukázalo se, že použití EPA způsobilo smrt u leukemických buněčných linií HL-60.(Gillis, 2002)
Studie na lidech se solirními nádory ukázaly, že DHA může zlepšit citlivost nádorových buněk na paclitaxel a carboplatinu.

Chceteli mít ty nejkvalitnější Omega 3 mastné kyseliny doporučuji Vám náš Herbalifeline Max.

Vláknina.

Jak zdravě zhubnout jednou provždy 8 - vláknina

Dnešní díl věnujeme vláknině, která je tu v přijatelné míře potřebná a to nejen při redukční dietě. Ona dnešní doba je tu tolik uspěchaná. Bereme za vděk nekvalitními produkty, protože z nich neumíme vybírat, zaslepeni reklamou pak podlehneme prvnímu pozlátku, které nás v obchodech uchvátí. Líbivé obaly, ukrývající novinky a naše zvědavost, které to jednoduše nedá... Kina plná popcornu a sladké Coly, poutě s tureckým medem, pekárny, profitující ze sladkých koláčů, které nám rovněž, bohužel však z mraženého polotovaru, nabízejí také supermarkety. Už ani nevíme, které ruce tu pro nás pekly chleba, trhaly květiny, šily naše šaty... Vytrácí se podstata, vše je tolik uspěchané, anonymní. Mnohým z nás chybí energie, tolik úsilí nás stojí každé ráno vyběhnout, smát se a žít, proto s ní nakládejme skutečně opatrně.

Uvědomme si, že vše, za co platíme, směňujeme za svou vlastní energii, dejme ji skutečně jen lidem, věcem, potravinám, které si je zaslouží. Zajímejme se, hledejme, mnohdy tu budeme více než překvapeni, jakmile zjistíme, jakému výrobnímu procesu podléhají naše oblíbené sladkosti, maso, mléko, uzeniny... Všichni do jednoho jsme energií, živoucí zázraky, dejme si tedy opravdu to nejlepší. Posléze tu totiž smíme dávat světu.

Ona dnešní doba, jak jsem již naznačila výše, skutečně loupí, čistí a brousí, věděli jste například, že čím v minulosti světlejší chléb, tím byl dražší? Tmavé pečivo zdobilo stůl chudých, prostých lidí, kteří tak byli chráněni před celou řadou chorob, trápící ty nahoře. Dnes je to však přesně naopak, za kvalitní potraviny platíme všeobecně víc, nemusí však tomu býti vždy. V minulých dílech jsme si zde představili velkou spoustu potravin, které jsou navíc tolik blízké našemu podnebnému pásmu, zmiňme alespoň pohanku, jáhly, ječné kroupy, ovesné vločky, med, bylinky, na které si můžeme vyběhnout do hor a luk. Ano, něco za něco, mohu si to sice všechno do jednoho koupit, ale, pokud si tu natrhám jablka, lípu, nasbírám kopřivy a libeček, dostanu tu mnohem víc, než když vše naložím v přeplněných supermarketech.... Pohanka, jáhly, ječné kroupy a ovesné vločky jsou opravdu cennými zdroji kvalitní vlákniny. U vloček však vzpomenu ty, které nejsou zjemnělé. Ano, je v nich rozdíl a to podstatný. Ty jemné obsahují minimum vlákniny, bývají opracovány a zbaveny povrchové slupky, tedy vlákniny. Ta se posléze mele na otruby, které jsou skutečnou vlákninovou bombou. Abychom jim však tolik nekřivdili, ponechme je dětem, jejichž střeva jsou jemnější a vyžadují tedy jemnější zacházení. Případně pak těm, jenž zde trápí různé dispeptické potíže, i zde je lepší nechat střeva odpočívat.

Vlákninu dělíme na rozpustnou a nerozpustnou. Ona rozpustná tu na sebe snáze váže vodu, bobtná, zpomaluje vyprazdňování žaludku, podporuje peristaltiku střev a změkčuje stolici. Napomáhá snížit hladinu škodlivého, tedy LDL cholesterolu. Vyživuje probiotické bakterie, které jsou tu tolik potřebné pro správnou funkci střeva a následně pak imunitního systému. Tyto prospěšné střevní bakterie vlákninu částečně nebo úplně zkvašují, přičemž vznikají nejrůznější produkty, především plyny a mastné kyseliny s krátkým řetězcem. Ty posléze:

  • dodávají energii střevním epiteliálním buňkám,
  • snižují pH,
  • zvyšují absorpci vápníku, železa a hořčíku,
  • příznivě ovlivňují metabolismus glukózy a lipidů v játrech.

Pokud se na rozpustnou vlákninu zaměříme, respektujme však také pitný režim, protože tento druh vodu váže. Jejím kvalitním zdrojem může být Psyllium, jež je šetřivé a lze být tedy doporučeno i při střevních chorobách. Dalšími přirozenými zdroji je pak ovoce, zelenina, luštěniny, houby...

Nerozpustná vláknina zde naopak funguje jako střevní kartáč, navozuje pocit sytosti, zmírňuje projevy zácpy. Narozdíl od své rozpustné formy, nebobtná. Najdeme ji v ovesných otrubách, dalších obilných slupkách, luštěninách, kořenové zelenině. Obě jsou tu tolik třeba, proto, zaměřme se na ně a zejména v redukčním jídelníčku tu doplňme onu doporučenou denní dávku (DDD) 30 g.

Níže dokládám kvalitní zdroje vlákniny, které na 100g obsahují toto množství vlákniny:

švestky sušené 5 g
mandle 14 g
jablko 2 g
hrušky 3,3 g
čočka 10,7 g
ovesné vločky 5,4 g
ovesné otruby 20 g
pohanka 10 g
avokádo 6,3 g

Vidíme, že to skutečně není žádná věda, pokud do jídelníčku přidáme luštěniny, onen doporučený denní příjem se poskládá téměř sám. Pozor však, nepřekračovala bych oněch 40 g vlákniny na den, v opačném případě je její příjem kontraproduktivní. Všeho skutečně moc škodí, nadpříjem vlákniny pak olupuje tělo o minerální látky, jako je např. železo, vápník a draslík... A to určitě nechceme...

Nyní již konečně přichází na řadu pohyb. Osobně tu cvičím již s vámi, abych nekázala vodu a sama pila víno. Nyní máme všichni onu krásnou příležitost zabrat, jít spolu a držet se, pokud bude třeba, na naší cestě za ruku. Protože zde cvičím již téměř odmala, pohyb se stal běžnou součásti dne, mou láskou. Miluji všechny ty okamžiky, kdy se tu mohu rozběhnout a naslouchat svému dechu, zajezdit si na kole, ponořit se do vlažné vody a půl hodiny plavat s hudbou v uších v bazénu. Procházet se, cvičit tu s vlastní váhou, tančit, možností je několik.

My se pro začátek naučíme chodit a procházet, na chvíli zapomeneme, že existují výtahy, namísto nich si všimneme schodů, z tramvaje či autobusu vystoupíme o zastávku dříve a dojdeme ten kousek pěšky, přes víkend si přivstaneme a půjdeme se projít, prodýchat, vyčistit hlavu od všech běžných nesmyslů, které nás tu tíží, pokud bydlíme v blízkosti lesa, tím lépe. Každé ráno postačí svižnější 30 minutová procházka, pro odvážnější, jimž tělo dovolí, lze střídat s během, tzv. indiánskou chůzí, 100 m běh, 100 m chůze... Procházet se však můžeme také k večeru, záleží na nás samotných, jak nám náš den dovolí...

Dále, 1x týdně si zajdeme zaplavat, ten den můžeme vynechat procházku, 2x týdně si zajezdíme na rotopedu, či zacvičíme na orbitreku.

Máme pro Vás jednoduché a zdravé řešení naší Vlákninu a bylinky ,která Vám pomůže vyřešit váš problém.

O výživě
Nezbytným předpokladem správného a zdravého fungování organizmu je přísun odpovídajícího množství a kvality tekutin a živin. Živiny musí být přijímány ve vhodném poměru. Na kvalitě a délce života se však značnou měrou podílí také životní styl, tedy množství pohybu, frekvence spotřeby alkoholu, tabáku či dokonce psychotropních látek, spánkový režim, stejně jako psychická pohoda, pracovní vytížení či ekonomická situace.

Základními živinami pro organizmus jsou zejména bílkoviny, tuky, sacharidy, vitaminy, minerální látky, stopové prvky a vláknina. Denní příjem energie má být v optimálním případě tvořen z 15 % bílkovinami, z 30 % tuky a z 55 % sacharidy.

Bílkoviny = stavební materiál

Bílkoviny v organizmu zajišťují růst a obnovu tkání, jejich funkce je především stavební. Jsou základním stavebním prvkem svalů, kostí a chrupavek. Pomocí bílkovin se také po těle transportují různé látky, jako červené krevní barvivo hemoglobin. Bílkoviny dokážou bojovat s bakteriemi a viry a řídit některé procesy v buňkách. Pro tělo vhodné bílkoviny nalezneme ve vaječném bílku, mléce, mléčných výrobcích, mase a rybách, ale také v sóji.

Nedostatek bílkovin v potravě vede k odbourávání bílkovin ze svalů a vnitřních orgánů. Tělo je použije k nezbytným procesům jako jsou tvorba hormonů či krevní bílkoviny. Organizmus si neumí bílkovinu vyrobit ani uchovat v zásobě, proto je nezbytný její pravidelný příjem stravou.

Nadměrný přísun bílkovin naopak zatěžuje játra, ledviny a zvyšuje riziko vzniku některých onemocnění.

Tuky = dlouhodobá energie

Tuky tvoří pro tělo zdroj energie. Dodávají jí tělu 2x více než bílkoviny a sacharidy. Jejich role je nezastupitelná např. při metabolismu vitaminů rozpustných v tucích a regulaci tělesné teploty.

Vzhledem ke své vysoké energetické hodnotě tuky zvyšují, při přílišném příjmu, riziko vzniku nadváhy a obe¬zity. V tomto ohledu jsou nejnebezpečnější trans tuky a nasycené tuky. Trans tuky jsou ztužené jedlé tuky vyráběné ztužováním rostlinných olejů. Nasycené tuky najdeme v tučných masech, sádle, másle, smetanových výrobcích, paštikách či uzeninách. Nacházejí se však také ve zmrzlině, sušenkách, dortech, polevách a jiných sladkostech, a to v podobě palmového nebo kokosového oleje.

Naopak nenasycené tuky mají příznivé účinky na zdraví. Podporují činnost očí a mozku a najdeme je v rybách, ořeších, avokádu či rostlinných olejích.

Sacharidy = rychlý zdroj energie

Sacharidy jsou pro tělo rychlým zdrojem energie, při nevhodné konzumaci však mohou způsobovat nadváhu, neboť se přebytečná energie v těle přemění v tuk. Vyhnout se musíme jednoduchým sacharidům v podobě cukrovinek, zmrzliny, slazených nápojů, marmelád, bílého a sladkého pečiva, loupané rýže, snídaňovým lupínkům a slazeným müsli. Přidaného rafinovaného cukru, který tyto potraviny obsahují, bychom měli denně přijmout okolo 50g.

Vhodné jsou naopak složité cukry v luštěninách, obilovinách, rýži, bramborách a některých druzích zeleniny. Příjem energie z těchto zdrojů by měl být asi 55%. Mezi sacharidy se však započítává i strava bohatá na vlákninu, například konzumací 100g ovesných vloček získáme 9g vlákniny, ale také 70g sacharidů. Podobně u lískových ořechů je to ve 100g 10g vlákniny a 17g sacharidů.

U potravin obsahujících sacharidy, ať již jednoduché nebo složité, je nutné sledovat jejich glykemický index (GI). Ten vyjadřuje, jak rychle po konzumaci potraviny s obsahem škrobů nebo cukrů stoupne hladina cukru v krvi. U potravin s vyšším GI více a rychleji stoupá hladina glukózy v krvi po její konzumaci. Po potravinách s vysokým GI (nad 70) dostanete dříve hlad a zvyšujte si tak riziko vzniku nadváhy, cukrovky a také zubního kazu. Nízký GI mají například luštěniny, ovoce a zelenina, celozrnné obilniny a pečivo, natural rýže a celozrnné špagety, ořechy, semena a mléčné výrobky.

Vitamíny

Vitamíny nedodávají tělu energii, přesto se bez nich tělo neobejde. Většinu z nich si nedokáže samo vyrobit, a proto musí být přijímány potravou. Vitamíny rozpustné v tucích (A,D,E,K) musíme organizmu dodávat v rozumné míře. Jejich nadbytek se v těle ukládá a může způsobit zdravotní komplikace. Vitamíny skupiny B a vitamín C jsou rozpustné ve vodě a jejich nadbytek se z těla vyloučí močí. Přesto ani zde není předávkování pro tělo prospěšné.

Minerály a stopové prvky

Tyto látky si organizmus neumí sám vyrobit. Jsou nezbytné jako stavební prvky zubů a kostí a podílejí se na biochemických pochodech v těle. Mezi minerální látky patří vápník, fosfor, hořčík, chlor, draslík, sodík a zinek. Stopovými prvky jsou chrom, měď, fluor, jód, železo, mangan, molybden a selen.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky